Sitemize Hoş Geldiniz - Ankara Rehberi

Başkanlık Sistemi

Başkanlık Sistemi

Akp’nin başkanlık sistemi üzerine hazırladığı taslak ana hatlarıyla hemen hemen belli olmuş durumda. En kritik maddeleri inceleyerek sizlerle düşüncelerimi paylaşacağım.

TASARININ ADI BAŞKANLIK SİSTEMİ DEĞİL, CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ
Benim en kritik bulduğum maddelerden biri Cumhurbaşkanlığı için vatandaşların oy vererek parlemento dışından birini aday gösterebilmesi. Hayır ben vatandaşımdan korkmuyorum. Sadece aldanmışlıklar çerçevesinde çok yanlış kişilerin devleti ele geçirme ihtimalinden korkuyorum. Şöyleki, 15 Temmuzu hiç yaşanmamış sayalım. Bugün terörist ilan ettiğimiz Feytullah Gülen, gelip ben adayım dese, en az birmilyon oy alırmıydı, almazmıydı? Demek ki en kötü ihtimalle şer odakların en azından adaylıklarını garantilemiş olduk bu yolla. Birde binbir türlü oyunla ve şantajla meclisten destek aldıklarını düşünün. Feytullah Gülen bile Cumhurbaşkanı olabilir başımıza.
Adı ister Başkanlık sistemi olsun, ister Cumhurbaşkanlığı sistemi. Sakin olun. Cumhuriyet elden falan gitmiyor. Meclis eskisi gibi yasama ve yürütme görevlerini yerine getiriyor. Mevcut adaylardan Cumhurbaşkanını yine meclis seçiyor. Meclis temsilcilerinide halk. Bu konuda endişe edilecek bir taraf yok. Yanlızzz. Tasarıda Cumhurbaşka’nının yargılanması demokratik yollarla engellenmiş durumda. Cumhurbaşkanı hakkında soruşturma açılabilmesi için gerekli oy 367. Yüce divana gönderilmesi içinse 413. Belirgin suçlar durumunda bu oranları yakalamak dünyanın en temiz ve iyi niyeti ile çalışan meclislerinde bile, konu siyasaet olunca mümkün değil. Gerçi bir an bu oranları unutsakta Ülkemizde görevde olan bir Cumhurbaşkanı’nı yargılayabilecek bir irade maalesef ben göremiyorum. Dolayısı ile bunlar matematiksel rakam olmaktan ileri gidemeyecek. Üzülmemek elde değil.
CUMHURBAŞKANI; HSYK VE ANAYASA MAHKEME ÜYELERİNİN YARISINI ATAYACAK
Hukuksuzluğun kol gezdiği, adil yargılamanın yapılmadığı, mahkemelerin yasaya değil, kişilere tabii olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez. Eğer üyelerin en az yarısını konumu, makamı ne olursa olsun tek bir kişi atıyorsa bu karara da demokratik bir karar denmez. Şimdi Cumhurbaşkanı atamadı da ne oldu, yargıyı ele geçirdiler diyecek herkes. Böyle bir mekanizma varsa bununla mücadele edilir. Suç işlemesini devlet önlemelidir. Bu öneri Fetöyle bağdaştırılamaz. Yada bir kanunsuzluk başka bir kanunsuzlukla önlenemez. Kaldı ki bağımlı mahkemelerle her ses susturulur, basın denetleme mekanizmasını yerine getiremez. En Akp li vatandaşa da lazım Chp. Bırakın Mecliste olsunlar. Eleştiri hakkını doğru kullanmak İktidarın kendisine çeki düzen vermesini sağlar. Bu yüzden Mecliste her partiye ihtiyaç var. Memleketin her düşünceden yazara, gazeteciyede ihtiyacı var. Doğrular ancak tartışılarak bulunur. Ve gerçek muhalefin olduğu bir yerde İktidar daha az hata yapar.
CUMHURBAŞKANI YÜRÜTMENİN ALANINA GİREN KONULARDA KARARNAME ÇIKARTABİLECEK
KARARNAME: Bakanlar kurulu tarafından alınan kararlardır. Cumhurbaşkanına sunulur onaylanır yada ret edilir. Şimdi bu yetki ile birlikte Cumhurbaşkanı bakanlar kurulu yada meclise tabi olmadan kararname çıkartabilecek. İçerik çok önemli, henüz net değil. Eğer Cumhurbaşkanına birde kanun hükmünde kararname çıkartma yetkisi verilirse bu bırakın başkanlık sistemine geçmeyi, direk saltanatlık sistemine geçmek demektir. Meclis yürütme görevini yapacak ve Cumhurbaşkanı’na kanun teklifini sunacak. Bu sistem zaten yıllardır böyle. Ama Cumhurbaşkanı Meclisin üzerinde kanun yapma hakkına sahip olacak. Şimdi referandumda evet diyecek vicdanlara soruyorum! Farzedelim ki Tayyip Erdoğan milletce başımıza gelmiş en büyük nimet. Peki ondan sonra yerine gelecek kişilerin sizin görüşünüze en zıt çizgide olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bu yetkiyi yanlız Tayyip Erdoğana vermeyeceksiniz. Osmanlı Devleti 600 sene sonra Demokrasiye geçti. 100 yıldır demokrasi var, şimdi oda değişiyor. Demek istediğim baktık olmadı, Tayyip iyiydi, Bilal kötü hadi dönelim eskiye diye birşey yok. Ortlama 100 yılda bir gerçekleşen bir olaydan bahsediyoruz. Ve ben bu tasarı sebebi ile Ülkemin gelecek 100 yılından endişe duyuyorum.

Aslında Tayyip Beyin böyle bir yetkiye ihtiyaç duymadığıda kuşku götürmez bir gerçek. Zaten istediği her yasayı bizim demokrasi dediğimiz sistemle değiştirip yada kaldırabiliyor. Ne bileyim sistemde ki bazı değişiklikler başka birine hazırlık yapılıyormuş gibi düşünmeme sebep oluyor. Korkuyorum hemde çok. Bin kere düşünür, birkere söylerim. Biraz daha düşünüp, gündemi analiz edip sizinle bu konuda ki endişelerimi paylaşacağım.

DİĞER DEĞİŞİKLİKLER
Şu an taslakta en dikkat çekici maddeler yukarıda anlattıklarım. Diğerleri Cumhurbaşkanının iki yardımcısı olacak, referandum kabul edilse bile seçim 2019 da olacak gibi daha az önemli ayrıntılar. Sırası gelmişken bu yazıyı yazmamıza sebep olan liderlerimizi en iyi dileklerimle anayım.
ALLAH SENİ BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN KILIÇTAROĞLU
Bana göre şu anda bu sistemin tartışılıyor olmasının en büyük sebebi sensin. Hep halkın üstünde gördünüz kendinizi. Aydınlarınız Akp ye oy veren kitleleri varoşlar diye açık açık küçümsedi. Bak bakalım şimdi o varoşlar size neler yapacak? Hiç hallerinden dertlerinden anlamadınız. Kendinizce doğru bildiğiniz yanlışlara sarılıp çizginizden hiç taviz vermediniz. Yavvv bu halk bir genel başkanın ağzından Kur-an mı dinlemek istiyor. Böylemi kendisini o siyasi partiye yakın görüyor, gidip öğrenseydin, sende vaaz verseydin. Milliyetçi kesim Hdp li milletvekillerine yargılama mı istiyor, ne yargılaması efendim, biz onları hapiste değil dar ağacında görmek istiyoruz deseydin de sen toplasaydın oyları. Yok efendim insan haklarıymış, ilkeymiş, partizanlıkmış… Buyurun şimdi söyleyin bugüne dek söylediklerinizi. İşin sonu senin Mahkemeye çıkmana kadar gidiyor. Yukarıda Allah var adil yargılanman için dua edeceğim sana.
Sen bunu yapamıyorsan bırak yapabilecek biri gelsin. Chp artık siyasetini değiştirsin. İlkelerini değil, Ülke menfaatini hedef edinsin. Benim tarafımdan bu tasarı kabul edilemez. Chp de başkanlık sistemi gelmesin diyorsa, gelmesin diye birşeyler yapsın. Çaldı çırptı demekle olmuyor bu iş. Akp’nin yolsuzluk yaptığına herkesi inandırsın.
Duyuyorum hep. Millet tutturmuş bir 2023 hedefi gidiyor. Bakın Akp siyasetini nasıl İnsanlara lanse etti. İster kabul edin ister etmeyin ama 15 Temmuz günü insanlar Tayyip Erdoğan için canını verdi. Nasıl sevdirmiş kendini? Sende sevdir. Eğer sol partilere oy verilmese Ecevit iktidar olamazdı. O ne yaptıysa sende yap. Bahanelerin arkasına sığınma.
Bence Akp çok başarılı değil. Maalesef diğer partiler ve liderler çok başarısız. Ekmeğine yağ sürüyor hepsi. Kimi açıktan destekliyor, kimide çıkıyor bir açıklama yapıyor resmen oy vermeyin bana diyor. Yani kendi doğrusunu söylüyor güya ama dinleyipte oy vermezsin. Hep kendinizce konuştunuz. Aldığınız oy ortada. Bazen halkın doğruyu değil, duymak istediğine ihtiyacı var anlaşılan. Bana kalırsa senin doğrunda doğru değil ya.

VAY EFENDİM AKP OY ÇALMIŞ
Akp 1 Kasım seçimlerinde yaklaşık 25 milyon oy aldı. Hadi bunların 1 milyonu hatta 3 milyonu çalıntı diyelim. Adamlar her halikarda tek başına iktidar oluyor. Ya amacınız sadece çamur atmak yada onların başarısına kılıf bulmak. Peki kendi başarısızlığınız ne olacak?
Defalarca seçim sandıklarında, okullarda görevli oldum. Oy falan çalmanın mümkünatı yok. Çok ücra köşelerde sandık görevlisi koymamıştır bir parti, hadi belki dedik onada 3 Milyon oy çıktık. Öyle apartmanlar biliyorum ki 30 daire var sadece 2 daire Akp ye oy vermiyor. Ben biliyorumda bunları sizin analistleriniz, ilçe teşkilatlarınız ne iş yapıyor?
Tabana inemediniz. Milletle aranızda ki mesafeyi kaldırmadınız. Onlar samimiydi. Programlarını bırakıp taksi duraklarında çay içmeye gittiler. Öğrencilerle satranç oynadılar. Çat kapı bir aileyi ziyaret ettiler. Halkın içinde halktan oldular. Sizin varoşlar dediğiniz insanlarla varoş gibi konuştular. Şimdi hedef kitleniz sadece eğitimli insanlardır, sadece onlar oy versin diyorsunuzdur bence mesele yok. Selehattin güzel saz çalar, sende şarkı söylersin kardeş kardeş yaşar gidersin kankanla cezaevinde.

ÜYE İHRAÇ ETMEKLE OLMUYOR BU İŞ
Bazı sol görüşlü arkadaşlar gerçeği anlayıp partilerine oy vermemiş. Üyesi olupta sandıkta hiç oy alamadığı bölgelerde ki partililerini ihraç etti Chp. Üyeleriniz oy vermedi diye onları uzaklaştıracağınıza, üyelerinizin bile oya layık görmediği kadroları uzaklaştırın. Bence bu şekilde daha kazançlı çıkar Chp. Birde kendilerinin bu bozucu, yıkıcı, amaçsız söylemleri ile oy oranlarını artırdıklarını düşünüyorlardır ÜYÜLERİ BİLE ONLARA OY VERMEZKEN. TAMAM KEMAL, TAMAM TAMAM

BAŞKAN YAPTIRMAYACAKLARMIŞŞŞŞ
Yavrularım bırakın. İnsanları daha fazla kandırmayın. Gücünüz yetiyordu madem, Cumhurbaşkanı yaptırmasaydınız. İki büyük muhalefet partisi birleştinizde ne halt ettiniz? Koy üzerine Selonun aldığı oyuda. Hepiniz bir, Tayyip tek. Hepinizin aldığı oy Tayyip Beyi geçebildi mi? Demek ki neymiş! Boş lafla ekmek gemisi yürümezmiş. Kaldı ki şimdi Mhp de koşullu destek oluyor. Bir tarafta Türkiyenin en büyük sağ partisi, bir tarafta sandıkları alt üst eden iktidar partisi. Üstelik Mhp’nin oyunu %10 olarak görmem ben. %10 oy alır, seçmenin %20 sinide Bahçeli bey uygun gördüğü şekilde yönlendirir. Baktı Akp zorda. İktidar olamamış. Erken seçim ister. Tek miting yapmaz, oy istemez. Tabanından 5 milyon oy kaydırır. Bir ara hiç göremezsin ekranlarda. Kendisini unutturur. Ne destek olur birine ne köstek üç – beş milyon oy Saadete, Büyük Birlik Partisine dağıtır. Bakar barajı geçmek tehlikededir, kürsüden bir ip atar 6 milyon oy toplar. Hep %30 tabanı vardır. İstediği gibi alır, kaydırır, yönlendirir. Tayyip Beyin uygun gördüğü her sistem çoktan gelmiştir. Geçmiş olsun.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ