Sitemize Hoş Geldiniz - Ankara Rehberi

Davasız Dava

Davasız Dava

DAVASIZ DAVA

Yürüyenlerin nereye varacaklarını hayal etmeleriyle başlar hikâyeler. Nedenlerinin arkasına sakladığın özlemlerini kelimelerle gizlemeyi başarının ilk halkası olarak görürsün. Kimseler aslında varılacak yerin nerede olduğunu tam bilemez. Bu yollara senden benden bizden başka binlerce kişi daha çıkmıştır.

Sense bunları biliyorsundur ve sana onlar hakkında bilgi verilmiştir. Ama onlar hakkında verilen bilgeden sonra başaramadıkları anlatılıp senin buna başaracağından bahsederler. Sende de onlarda da başarabileceğin izlenimi başlar ve kendini bilmediğin yollarda bilmediğin kişilerin arkasında yürürken görürsün.

Sende olanlarda diğerlerinde olanlar aslında birbirinden çok farklı şeyler değildir ama nedense sen seninkinin onlarınkinden daha samimi olduğuna inanırsın. Birçoğunun senden önce başlayanlar gibi yarı yoldan geri döneceğini ve senin arkamdan sana övgü nağmelerini dizeceğini düşünüp kendi kendine moral verirsin.

Bu hayalin yolunda ilerlerken sana yolda rastladığın bilmediğin kişiler bazı şeyler anlatırlar. Sence şiddetle onlara karşı çıkar suçu onlara atarsın. Onlara bazen korkak bazen hain bazen de kıskanç dersin. Onları dinlerken bunu başaramayıp benim de başarmamı istemeyenlerden diye düşünürsün. Onun samimiyetine inanmak bir yana onu dinlemeye bile katlanamazsın. Kaçar adımlarla oradan uzaklaşırsın. Onun seni yoldan çevireceğinden şüphelenirsin. Bazen dedikleri aklına düşer ve onu tanıyanlara anlattıklarının doğru olup olmadığını sorarsın. Sana onun hakkında ne kadar hain yalancı olduğu ve yaptığı ihanetler anlatılır.

Yolda bizleri yalnız bırakan bir korkak, çıkarcı, yalancı birisi olduğundan bahsederler. Sense o an inanmak istediğin şeylere inanırsın. En iyi doğrunun kendi bildiğin doğru olduğundan şüphe bile etmezsin. Bilmediğin yolarda bildiğini zannettiğin adımlarla yürümeye devam edersin. Yolların şiddetli acılarla ihanetlerle dolu olduğunu birileri yola çıkmadan önce sana anlatmıştır. Sana her anlatılanın doğru olup olmadığını düşünmeden yola devam edersin. “Mutlaka ben sonuna varacağım!”

“Ben diğerleri gibi korkak değilim.” “Hayat beni engellemeye çalışsa da ben bildiğim doğrularla yola devam edeceğim” diyerek kendi kendine sözler verirsin. Davan vardır ve sen davayı kazanmak isteyen bir avukat misali durmadan çalışırsın. Kazanacağına inancın tamdır ve kimsenin seni yolundan çevirmeye gücünün yetmeyeceğini zannedersin. Sen yürüdükçe biraz daha varmak istediğin yere yaklaştığını varsayarsın.

Ama aslında hiçbir şeyin senin hayalindeki gibi olmadığını arkana baktığımda anlarsın. Ya her şey başladığın gibi aynen kalmıştır ya da sen olduğun yerde sayıklamışsındır. Başka bir ihtimal ise olduğun yerde daireler çizerek dolaştığındır. Olduğun yere çöker düşünmeye başlarsın. Nereye gideceğini kiminle gideceğini sorgularsın. Sana yolda karşılaştıklarının anlattıkları aklına gelir. “Acaba? “diye aklından geçilirsin. Senden önce yola çıkanların niçin o yola varamadıklarını sorgularsın.

Düşünceler derinleştikçe varacağın yerden hayallerinden şüphe edersin. Davayı sorgulamamışsındır çünkü buna hakkın olmadığını düşünmüşsündür. Oysa şimdi? Artık sende yolun bir kenarına oturup düşünmeye başlamışsındır. Davasız davaya harcadığın zamana buğulu gözlerle bakıp gözlerinden süzülenlerle kendini temizlemeye çalışırsın. Kirlendiğini hissedersin ama üstün hala tertemizdir.

‘Ben yenildin mi?‘diye kendi kendine sorarsın. Cevap verecek cesareti kendinde bulamazsın. Ama cevap bellidir. Sen yolun karşısında sessizce kendi iç muhasebeni yaparken yoldan hala çekmeye devam edenler vardır. Sense onlara davasız davaları anlatmak için doğrulur ve arkalarından koşarsın. İlk tuttuğun kişiye anlatırsın ama onun seni dinlemediğini fark edersin. Birden aklına sana anlatılanlar ve onları anlatanların samimiyeti gelir. Hani şu dinlemeye gerek duymadığın kişiler.

Vazgeçersin Kendi kendine gülümseyip yaptıklarından pişman olup olmamak arasında yolu terk edip kendi dünyanın hayallerinin davasına devam edeceksin. Davayı kaybeden avukatlar gibi şunu bileceksin:” MUTLAKA KAZANILACAK DAVALAR VARDIR.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ