Sitemize Hoş Geldiniz - Ankara Rehberi

KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ

  • Ankara Turizm
  • 30 Mart 2016
  • KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ için yorumlar kapalı
  • 1.509 KEZ OKUNDU
KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ

Kurtuluş Savaşı Müzesi (1. TBMM Binası) listemizdeki önemli müzelerden biridir. Müze, 1957 yılında faaliyete geçmiştir. İlk meclis olan I. TBMM binasında faaliyete geçen müze, meclis olarak kullanımından sonra da çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. İlkin İttihat ve Terakki Cemiyeti bünyesindeki bir bina olarak tasarlanan yapı daha sonra meclis binası, Cumhuriyet Halk Fırkası binası, Maarif Vekilliği denilen Milli Eğitim Binası olarak da kullanılmıştır. Aradan geçen onlarca yılda, 1957 yılından günümüze burası gerçek bir tarih müzesi olarak varlığını korumaktadır.

Müzenin mimarisi Osmanlı’nın son dönemlerinde sıkça rastlanan ancak daha çok Rus etkisi altında olan mimariyi anımsatır. Ancak pencere biçimleriyle bu tarz mimariden de ayrılarak Cumhuriyet mimarisi damgasını gösterir. I. TBMM Binası mimarı dönemin ünlü isimlerinden Salim Bey ve Hasip Bey’dir. Yapının planı Salim Bey’e aittir. Yapıda Ankara’nın ünlü taşı Andezit kullanılmıştır. Tek katlı, kiremit çatılı, pencere üstleri oval biçimlendirilmiş taş bir yapıdır.

Kurtuluş Savaşı Müzesi geniş bir koleksiyon sahibidir. Yalnızca doğal olarak yapının eski halinden aldığı eserler de sergilenmekteyken aynı zamanda kongrelerin hatıratı da yapı içerisinde teşhir edilmektedir. Diğer yandan Lozan ve Sevr Anlaşmalarına ait belgeler, çeşitli devlet büyüğü hediyeleri ve dönemin ruhunu anlatan yazışma ve haberleşme araçları yapı içerisinde sergilenmektedir. İçerisinde günümüzde Bakanlar Kurulu odası gibi hükumet çalışma odaları halen muhafaza edilmektedir.

Müze çerisinde yer alan eserlerden doğal olarak yapıya miras kalan eserler dönemin Meclis Başkanlığı makamına ait eserler, Riyaset makamı da denilen Başbakanlık makamı eserleri, bakanlara ait çeşitli eserler yer almaktadır. Bunlarla birlikte de alt katta fotoğrafhane ve çeşitli sanat eserleri sergilenmektedir. Üstte ise kongre dönemlerinin şahane ürünleri, anlaşmalara ait tutanaklar, dönemin ilginç telgrafları ve bizzat Mustafa Kemal imzalı yazışmalar bulunmaktadır. Diğer yandan Kurtuluş Savaşı Müzesi içerisinde yer alan Büyük Taarruz hatıraları da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir.

KURTULUŞ SAVAŞI MÜZESİ ZİYARET BİLGİLERİ
  • Adres: Fevzi Pasa Mahallesi Cumhuriyet Bulv. No 1, Ankara
  • Ziyaret Bilgileri: Pazartesi haricinde her gün açık olan müzede yaz kış kapanış saati 17.00’dir. Ziyaret ise ücretsizdir.
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ