Sitemize Hoş Geldiniz - Ankara Rehberi

Ankara Etnografya Müzesi

  • Ankara Turizm
  • 30 Mart 2016
  • Ankara Etnografya Müzesi için yorumlar kapalı
  • 314 KEZ OKUNDU
Ankara Etnografya Müzesi

Ankara Etnografya Müzesi, listemizdeki en önemli müzelerden biridir. Burası Türkiye’nin ilk resmi müzesi olmasının yanı sıra bulunduğu konum itibariyle de önem taşımaktadır. Açıldığı yıllardan itibaren dünyanın pek çok noktasından resim ve heykelin burada yer almaya başladığı bilinen müzenin ilk konsepti de bu tarz eserlerdir. Ankara‘nın modern sanatlar müzesi olarak faaliyete geçen bu müze günümüzde etnik unsurların tamamının yansıtan önemli bir müze olarak faaliyet sürdürmektedir. Bu gün burası alanındaki en iyi müze olma özelliğine sahiptir.

Ankara Etnografya Müzesi, Namazgâh Tepesi olarak bilinen bölgede kurulmuştur. Bu tepe Kurtuluş Savaşı döneminde halkın ve askerlerin cuma namazları için toplandığı bir alandır. Müze sonra dönemin en iyi mimarlarının imzasını taşıyarak faaliyete geçmiştir. Bu gün sadece mimari yapısı için bile görülmeye değer bir yer olan yapı Mimar Arif Hikmet Koyunoğlu imzasını taşımaktadır. Önünde at üstünde Mustafa Kemal heykeli bulunduran yapının kubbesi eski Osmanlı eserlerini anımsatmaktadır.

Ankara Etnografya Müzesi içinde bulunan eserler İslam etkisi altındaki Türk sanat, kültür ve yaşam ürünlerinden oluşmaktadır. Burada Selçuklu döneminden başlayarak çeşitli dönemlere ait eserler sergilenmektedir. Bunlar arasında çeşitli el yapımı halı ve kilimler, tarihi şahsiyetlere ait özel eşyalar, tabancalar, Osmanlı savaş gereçleri vs. bulunmaktadır. Her dönemin askeri eserlerinin müzede ayrı bir kategoride değerlendirildiği de görülmektedir.

Müze içinde devasa bir kütüphane bulunmaktadır. Türk kültürü ile ilgili ileri uzmanlık gerektiren eserlerin yanı sıra sıradan kullanıcıların da yararlanabileceği eserlere değer veren kütüphane kendi alanı olan Türk kültür eserlerine yer vermektedir. Bu kütüphanede her döneme ait eserler yer almaktadır. Örneğin burada nadir bulunan Osmanlı el yazmaları da bulunmakta ancak büyük bir kontrol altında görülebilmektedir.

ANKARA ETNOGRAFYA MÜZESİ ZİYARET BİLGİLERİ
  • Adres: Etnoğrafya Müzesi, 06230 Ankara/Ankara, Türkiye
  • Ziyaret Gün ve Saatleri: 08.30 ve 17.30 saatleri arasında açıktır. Yaz dönemlerinde saat 19.00’a kadar açıktır. Öğle arasında da müze ziyaret edilebilmektedir.
  • Notlar: Giriş ücretleri ve ziyaret saatleri dönemsel olarak değişebilir. Güncel bilgiler için lütfen internet sitesini kontrol edin.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ